המדריך לסטודנט המתחיל או דע את זכויותיך בפסיכומטרי

אז סיימתם את השירות הצבאי שלכם, אתם אחרי הטיול הגדול לחו"ל ועכשיו הגיע הזמן "להיות" קצת רציניים ולהתחיל לחשוב על הלימודים באקדמיה. רק שעצם המחשבה על הלימודים מזכירה לכם את הקשיים שחוויתם בחטיבה ובתיכון וגורמת לחלקכם לסיוטים בלילה.

פתאום אתם נזכרים שכשהייתם קטנים הלכתם לכל מיני מקומות עם ההורים שלכם וקיבלתם "הקלות" (דרך אגב, המילה הנכונה היא התאמות) בבחינות. אז מה עושים עכשיו ? לאן אפשר לפנות בשביל שיעזרו לכם ? אפשר בכלל לעזור לכם ?

המדריך הזה מיועד למאובחן/ת "הוותיק/ה" ו"החדש/ה" שלא תמיד יודעים מהם זכויותיהם וכיצד להתמודד עם הבחינה הפסיכומטרית.

אלא אם אתם מתכננים ללמוד באוניברסיטה הפתוחה, או שאתם בני 40 ומעלה. רוב מוסדות הלימוד בארץ דורשים מהמועמדים לעבור את הבחינה הפסיכומטרית על מנת להתקבל ללימודים או לחלופין ללמוד קודם במכינות ייעודיות ולעבור בהצלחה את דרישות הסף במהלך המכינה.
הבחינה הפסיכומטרית מהווה מכשול גדול לאדם המתמודד עם הפרעת קשב (ADHD) או לקות למידה והיא מהווה עבורו לעיתים גורם מרתיע, שלעיתים יכול לגרום לוותר על החלום ללמוד מקצוע מסוים.

הבשורה הטובה היא, שניתן לקבל התאמות בבחינה הפסיכומטרית. הבשורה הרעה – שמאוד לא פשוט לקבלם ו"המרכז הארצי לבחינות והערכה" (הגוף האחראי על קיום הבחינה), דורש היסטוריה מתועדת שמוכיחה כי עברתם אבחון בילדותכם וכי לאורך השנים סבלתם מקשיים בלימודים וכדומה.

התפיסה של "המרכז הארצי לבחינות והערכה" לגבי מתן התאמות, היא כזו שכדי לקבל תנאים מותאמים יש לקחת בחשבון לא רק את המגבלות או הקשיים של הנבחן/ת, אלא גם את המאפיינים של הבחינה – מה תוכננה הבחינה לבדוק ומה אופי המטלות המרכיבות אותה. כך לדוגמא, אם מטרת הבחינה היא לבדוק כושר איות – אי אפשר לתת התאמה של התעלמות משגיאות כתיב, אך אם מטרתה לבדוק הבעה בכתב וכושר ניסוח, אפשר להתעלם משגיאות הכתיב שכן הן לא רלוונטיות למטרה המרכזית של הבחינה. בגלל תפיסה זו, ישנם הבדלים בתנאים המאושרים בבחינות של המרכז הארצי לעומת בחינות הבגרות ולא כל מי שקיבל התאמה מסוימת בבגרות בהכרח יקבלה בעת ביצוע מבחן הפסיכומטרי.

מספר דגשים, המלצות וטיפים לבחינה

 • לפני שמתחילים לחפש מכונים שבהם תוכל ללמוד לקורס, יש להיכנס לאתר "המרכז הארצי לבחינות והערכה" ולקרוא על התנאים והדרישות שלהם לקבלת התאמות בבחינה. באתר ישנו פירוט של המסמכים הנדרשים, האבחונים הנדרשים, מה האבחון אמור לכלול, מתי יש להגיש את המסמכים (עד חודשיים ממועד הבחינה שאליה נרשמת) וכדומה.
 • במידה ועברתם אבחון להפרעת קשב (ADHD) בילדותכם וכיום אתם מעל גיל 21, עליכם לחדש את האבחון. זאת מכיוון ואחת ממטרות האבחון היא לקבל תמונת מצב נוכחית לקשיים שמלווים אתכם בעת ביצוע האבחון. חשוב להדגיש שסעיף זה תקף גם לאלו אשר אובחנו כמתמודדים גם עם לקות למידה.
 • באופן עקרוני אם אתם כבר מבצעים חידוש אבחון אז עדיף לבצע אבחון משולב (אבחון פסיכו-דידקטי ואבחון להפרעת קשב). אבחון שכזה בודק את הקשיים הלימודים שלכם (אבחון פסיכו-דידקטי) ואת הפרעת הקשב שלכם. באתר יש גם פירוט של מה אבחון מסודר צריך לכלול. במידה ואתם מצויים במעקב קבוע של רופא (פסיכיאטר / נוירולוג), מומלץ להביא גם מכתב מהרופא המטפל.
 • חשוב לזכור כי מסמכי הבקשה להיבחנות בתנאים מותאמים, נשלחים באמצעות הדואר. לכן קחו בחשבון כי המשלוח יכול להתעכב וכל מסמך שאתם שולחים וודאו כי יש לכם העתק ממנו ואף פעם לא לשלוח את המסמך המקורי !!!
 • המועד האחרון להגשת המסמכים הנדרשים, הוא חודשים לפני קיום כל בחינה. יש לדעת כי מתן תשובה אורך זמן (כ-25 ימי עבודה). לכן יש להגיש כמה שיותר מוקדם את המסמכים הנדרשים, על מנת שתוכלו לערער על ההחלטה במידת הצורך.
 • אל תתחילו את תהליך איסוף המסמכים והגשת הבקשה ברגע האחרון !!! דבר זה יוביל אתכם לתחושת לחץ ופאניקה ועלול להוביל לבזבוז כספים מרובים, כמו תשלום על הוצאת העתק של אבחון שאתם לא מוצאים פתאום.
 • כל מגיש בקשה זכאי לדיון אחד בעניינו ללא תשלום, הגשת ערעור על החלטת הוועדה עולה כ-210 ₪. את הערעור יש להגיש בכתב, באמצעות הדואר והוא צריך להתקבל עד למועד סיום ההרשמה לבחינה. במידה ואתם מגישים ערעור מומלץ לצרף מסמכים חדשים אשר יחזקו את הבקשה שלכם, כמו אבחון נוסף, חוות דעת של מאבחן, מכתבים ממורים ועוד.
 • סוגי ההתאמות שניתן לקבל בבחינה:
  • בחינה פסיכומטרית ממוחשבת (מפע"ם).
  • תוספת זמן (לחלק מהבחינה או לכולה).
  • הפסקות בין חלקי הבחינה.
  • תנאים פיזיים המתאימים למגבלה גופנית כגון נכות, עיוורון וכדומה
  • השמעת פרקי הבחינה באנגלית.
  • טופס בחינה מוגדל/ דף תשובות מוגדל.
  • שימוש במחשבון ל-4 פעולות חשבון בסיסיות.
  • הקלדת מטלת הכתיבה.
 • חשוב לזכור כי בעוד שהבחינה "הרגילה" בפסיכומטרי מתקיימת 6 פעמים בשנה. הבחינה המותאמת מתקיימת ארבעה פעמים בשנה (אפריל, יולי, ספטמבר ודצמבר).
 • לפני שאתם רצים לבחור מכון שבו תלמדו לפסיכומטרי, אנחנו חשובים שכדאי לבחור במכון אשר מציע מסלול לימודים אשר מותאם לאנשים עם הפרעת קשב (ADHD). כלומר, כיתה קטנה עם מספר קטן של תלמידים, תכנית לימוד יותר ארוכה (ככה לא תרגישו שכולם רצים בחומר ואתם מפספסים הכל), השיעורים נערכים עם הפסקות יזומות, שיעורי עזר וכדומה.
 • יש להיעזר בסבלנות במידה ואתם מתקשרים ליחידה לבחינות מותאמות . קשה לעיתים לתפוס אותם בטלפון.
 • ישנם מכונים ללימוד לפסיכומטרי אשר מציעים כשירות נוסף, עזרה באיסוף החומר והגשת המסמכים לוועדה. לעיתים הדבר שווה את התשלום הנוסף.
 • בחודש שלקראת הבחינה, מומלץ לצמצם גירויים חיצונים ולהתמקד בחזרות ובתרגולים שלקראת הבחינה.
  חשוב להתחיל את השימוש בטיפול התרופתי זמן מה לפני מועד הבחינה, כדי שתוכלו ללמוד מהו המינון הנכון בשלב זה ואיך אתם מגיבים לטיפול. יש לחזור למעקב אצל הרופא המטפל במידה ואתם מרגישים שהטיפול אינו אפקטיבי או שאתם חשים בתופעות לוואי. העצה הזו חשובה במיוחד לכל אלו שהפסיקו לתקופה ארוכה את הטיפול התרופתי ועכשיו חוזרים אליה לפני הבחינה. מכוון ויש סיכוי גדול שהמינון והתגובה שלכם השתנו מאז התיכון ולא כדאי לגלות את זה יומיים לפני המבחן, לדוגמא.
 • במידה ואתם נוטלים טיפול תרופתי ארוך טווח, חשוב להסדיר את התזונה וליצור לו"ז קבוע של אוכל (אפילו חטיפי אנרגיה). מכוון ובעת נטילה יומיומית של טיפול תרופתי ארוך טווח, לעיתים ישנה גם ירידה בתחושת התיאבון והרעב, דבר שיכול להוביל לירידה באנרגיות שלכם דבר שעלול לפגוע גם ביכולת הריכוז שלכם.

קישורים וקבצים רלוונטיים :